Do sieci największych OSD przyłączono już ok. 4,7 tys. mikroinstalacji

Do sieci czterech państwowych koncernów energetycznych przyłączono na koniec 2015 r. w sumie już około 4,7 tys. mikroinstalacji. Ten wynik jest zasługą głównie przyłączeń wykonanych w ubiegłym roku. Niemal wszystkie mikroinstalacje to elektrownie fotowoltaiczne. W obliczu przesunięcia terminu wejścia w życie systemu taryf gwarantowanych z 1 stycznia na 1 lipca 2016 r. o wzroście liczby przyłączeń mikroinstalacji w I połowie br. powinno decydować głównie wsparcie na poziomie inwestycyjnym.
Najwięcej mikroinstalacji OZE przyłączono do tej pory do sieci PGE Dystrybucja. Kolejne w tym zestawieniu są Tauron i Energa. Najmniej mikroinstalacji z państwowych operatorów sieci dystrybucyjnych przyłączyła Enea.
Według informacji podanych przez PGE Dybstrybucję, do jej sieci przyłączono w ubiegłym roku 1726 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 12,113 MW. Systemy fotowltaiczne stanowiły ponad 99 proc. przyłączanych mikroinstalacji. Na koniec ubiegłego roku do sieci PGE Dystrybucja podłączonych było 1921 mikroinstalacji o łącznej mocy 13,683 GW.
Do sieci spółki Tauron Dystrybucja przyłączono w ubiegłym roku niemal 900 mikroinstlalacji OZE o łącznej mocy ok. 7 MW, z czego 99 proc. stanowiły instalacje fotowoltaiczne. Na koniec ubiegłego roku liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci spółki Tauron Dystrybucja wyniosła ponad 1200, a ich łączny potencjał to ok. 9 MW.
Z kolei, jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy Energa-Operator SA, w roku 2015 do sieci dystrybucyjnych tego operatora podłączono 793 mikroinstalacje o łącznej mocy 5,549 MW.  Liczba wszystkich mikroźródeł podłączonych do sieci Energa-Operator na koniec 2015 roku wyniosła 992, a ich łączna moc to 7,1 MW.
Natomiast Enea przyłączyła w ubiegłym roku 445 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 2,281 MW. W tej liczbie tylko 3 instalacje nie były instalacjami fotowoltaicznymi. Łączna liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci Enei na koniec ubiegłego roku wyniosła 578, a ich łączny potencjał sięgnął 3,715 MW.
Liczba przyłączeń mikroinstalacji wyraźnie wzrosła w końcówce 2015 r. Jak poinformowało biuro prasowe Enei, od stycznia do końca listopada 2015 r. liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci Enei wyniosła 345 sztuk, a ich sumaryczna moc osiągnęła 2269 kW. [źródło: gramwzielone.pl]